Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon istenmeyen kıl köklerinin tahrip edilmesi işlemidir. Işın dalgalarının kıl köklerinde hasara neden olması, tüylerin dökülmesi sağlanır. Tüylerden kurtulmanın birçok yöntemi bulunsa da, en ağrısız ve kolay yöntemi, lazer epilasyondur.
Lazer epilasyon kıl yapısına göre etkisini artırmakta ve süresi bu duruma göre belirlenmektedir. Sert ve koyu renkli tüylere yapılan epilasyon uygulaması daha kısa sürede sonuç vermektedir. Epilasyon öncesinda bazı lazer epilasyon cihazlarında jilet önerilmektedir. Jilet kullanımı kullanılan sisteme göre değişmektedir.
Lazer epilasyon uygulamsında ki hedef; cildinize kalıcı bir zarar vermeden istenmeyen tüylerinizden büyük oranda kurtulmanızı sağlamaktır. Lazer Epilasyon uygulamalarının sonuçları ve kalıcı bir zarar verme riski farklı etkenlere göre değişmektedir. Bu etkenleri aşağıdaki gibi gruplandırabiliriz;
Lazer epilasyon cihazına bağlı etkenler;
- Cihazın Uluslararası standartlara sahip bir cihaz olup olmadığı,
- Cihazın uygulanan kişinin cilt tipi, kıl tipi gibi kişisel özelliklerine uygun teknolojiye sahip bir cihaz olup olmadığı,
- Cihazın bakımlarının zamanında yapılıp yapılmadığı sonuç etkinliği ve uygulanan kişiye kalıcı bir hasar verme riskinin minimize edilmesi açısından önemlidir.
Lazer epilasyon uygulaması ağrılı, acılı bir işlem midir?
İstenmeyen tüylerden kurtulmak için çoğu kişinin başvurduğu lazer yöntemi günümüzde giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Güvenilir ve hijyen kurallarına uygun lazer epilasyon merkezlerinde, ağrısız şekilde tüylerinizden tamamen kurtulabilirsiniz. Lazer epilasyonda kullanılan son teknolojik aletler, ağrıya neden olmamaktadır. Lazer epilasyonun ağrılı geçip geçmemesi, kişinin acı eşiğiyle de alakalı bir durumdur.
Lazer epilasyon sonrası tüyler tekrar çıkar mı ?
Vücudumuzun tamamında yaklaşık olarak beş yüz bin adet tüy (veya kıl) bulunmaktadır. Bu tüyler, bulundukları bölgeye göre farklı uzunlukta, farklı sıklıkta, farklı kalınlıkta, farklı renklerde oldukları gibi farklı yaşam döngülerine sahiptirler. Örnek olarak; kaşlarımız ve kirpiklerimiz çok fazla uzamazken, saçımız çok fazla uzayabilir veya sakalımız çok hızlı uzayabilir. Saçlarımız yoğun olarak dökülebilirken kaşlarımızın dökülmesi çok yoğun değildir. Bazı tüylerimizin rengi koyu ve kalın iken, bazı tüylerimiz açık renkli ve ince olabilir.
Lazer epilasyon için uygun yaş aralığı nedir, kaç yaşında lazer epilasyon yaptırılır ?
Hormonlarımız, vücudumuzda bulunan tüylerin gelişiminde önemli bir etkendir. Hormonlarımızın düzensiz olması, vücudumuzda tüylenmeye yol açabileceği gibi lazer epilasyon uygulamalarının etkinliğinin düşmesine de neden olabilir.
Gelişimini tamamlamamış, ergenlik çağında bulunan kişilerin ve hamilelik sürecinde olan kişilerin hormonlarının düzensiz olarak çalıştığını söylemek mümkündür.
Epilasyon yaptırmak için bulunduğunuz yaşın öneminin, hormonal durumunuzla alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda, sonuç etkinliğinizin düşük olabileceğini göz önünde bulundurarak hareket etmenizi tavsiye ediyoruz.Ayrıntı bilgiye sahip olmak için uazının devamını görüntüleyebilirsiniz
Daha önce geçirdiğim veya geçirmekte olduğum rahatsızlığım var, Lazer epilasyon yaptırmamda bir sakınca var mıdır?
Geçirdiğiniz veya devam etmekte olan rahatsızlığınızın ne olduğunu bilmeden uzmanlarımızın bu konuda bir yorum yapma şansı maalesef ki yoktur.
Yaz aylarında lazer epilasyon yapılır mı ?
Lazer epilasyon uygulamaları, düşük miktarda da olsa cildimizde bir hasar yaratır. Uygulama yapılan bölgeler güneşe karşı daha hassas olur ve daha savunmasız kalır, bu da cildinizde lekelenme sorunları ile karşılaşma ihtimalinizi ortaya çıkarır. Cildimizin uygulama sonrasında gördüğü bu hasarı tamir edebilmesi ve hasarın etkilerinin ortadan kaldırabilmesi için zamana ve korunmaya ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.
Yaz aylarında gerçekleştirilen lazer epilasyon uygulaması sonrasında, yaklaşık 7-10 gün uygulama yapılan bölgeye güneş ışınlarına maruz kalmamasını sağladığınız taktirde uygulama yaptırmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Güneş koruyucu kremleri düzenli olarak kullanırsanız ve cildinizi koruyacak kıyafet seçimine dikkat ederseniz, cildinizi lekelenmelerden rahatlıkla koruyabilirsiniz.
Lazer epilasyon kaç seans yapılmalı?
Lazer epilasyon seans sayısı uygulama yapılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Örneğin koltuk altı, bacak bölgesi, genital bölge gibi daha önceden kılların alındığı bölgelerde kılların tamamen yok olması için ortalama 5-6 seans yeterli olabilir.